Kroky ke zdravému tělu: Jak jsem zhubla počítáním kalorií

CLINICDIET.EU

Poskytujeme podporu na vaší cestě ke zdravému a šťastnému životu.

Každá cesta za zdravějším a štíhlejším tělem začíná jedním krokem. A právě o těchto krocích bych chtěla dnes psát. Pokud máte pocit, že vaše váha vám brání v životě, ráda bych vás inspiračním příběhem ukázala, že je možné dosáhnout svého cíle. Počítání kalorií je jednou z nejdůležitějších pomůcek na cestě k fit postavě. Já sama jsem se touto metodou řídila a podařilo se mi zhubnout několik desítek kilogramů. Pokud následujete má doporučení a přidáte svůj vlastní důraz a nadšení, uvidíte, že je to možné i pro vás. Přináším vám návod a recept na zdravé tělo, které můžete právě tak dosáhnout jako já.
Kroky ke zdravému tělu: Jak jsem zhubla počítáním kalorií

Obsah článku

1. Co je počítání kalorií a jak mě to motivovalo k zdravému životnímu stylu?

Jestliže přemýšlíte o tom, jak zlepšit své zdraví a změnit životní styl k lepšímu, počítání kalorií může být velkým přínosem. Nejedná se o náročnou vědu, pouze o sledování toho, kolik kalorií denně konzumujete a vypotřebujete. Ačkoli není nutné počítat každou jednotlivou kalorii, může být užitečné vědět, kolik jich asi denně potřebujete a jaký je váš příjem kalorií. Tímto způsobem můžete svou stravu a pohybový režim upravit pro dosažení zdravého a vyváženého životního stylu.

Počítání kalorií mě osobně motivovalo ke zdravějším rozhodnutím a v posledních několika měsících mi pomohlo shodit nějaká ta kila. První kroky byly trochu složitější, ale zvláště s použitím aplikací na počítání kalorií se stalo počítání velmi snadné a já jsem se mohla soustředit na to, co jím, a ne na to, kolik. Díky této změně jsem si uvědomila, jak mnoho jsem předtím jedla nezdravých a kalorických jídel a ačkoli stále si užívám pár pochoutek občas, vím, že musím být opatrná a udržovat svůj příjem kalorií v rozumných hranicích. A také jsem díky počítání kalorií zjistila, jaký vliv má mé fyzické cvičení a pohyb na celkový denní příjem kalorií a na můj zdravotní stav.
1. Co je počítání kalorií a jak mě to motivovalo k zdravému životnímu stylu?

2. Vyhodnocení mého jídelníčku: Jak jsem zjistila, kde se vyskytují nezdravé potraviny?

Po první fázi svého projektu jsem měla k dispozici seznam všech potravin, které jsem měla za poslední týden. Snažila jsem se najít způsoby, jak odhalit, které z nich jsou nezdravé. Shromáždila jsem informace o kalorické hodnotě, obsahu tuků a cukrů a také jsem se podívala na obsah vitaminů a minerálů.

Pochopila jsem, že základním pravidlem zdravého stravování je rozmanitost a vyváženost. Proto jsem se rozhodla spočítat, kolik potravin obsahuje více než 30% denního příjmu tuku a cukru. Zjistila jsem, že se jedná především o procesované potraviny jako sladkosti a chipsy. Určitě je můžu konzumovat, ale musím si dát pozor na množství, abych se vyhnula nadměrnému příjmu těchto nezdravých látek. To mě motivuje k tomu, abych hledala zdravější a chutnější alternativy.
2. Vyhodnocení mého jídelníčku: Jak jsem zjistila, kde se vyskytují nezdravé potraviny?

3. Proč nesmí chybět pohyb: Jak jsem začala pravidelně cvičit a co mi to přineslo?

Pravidelný pohyb je pro naše zdraví klíčový. Máte-li sedavé zaměstnání, jako já, víte přesně, jak se těžko najdou volné chvilky na to, abyste se věnovali fyzické aktivitě. Ale když si najdeme čas a začneme cvičit, přináší to neskutečné pozitivní změny do našeho života. Já jsem začala cvičit pravidelně před rokem a tyto změny jsem zaznamenala:

 • Zlepšila jsem si fyzickou kondici
 • Zmírnily se mé bolesti zad
 • Pozitivně se ovlivnila moje nálada a psychická pohoda
 • Zlepšila se moje celková pohyblivost

Je důležité najít si pohybovou aktivitu, která vám bude vyhovovat. Pro mě bylo cvičení doma nejlepší volbou. Začínala jsem velmi pozvolna, pouze s pěti minutovými cvičeními každý den a postupně jsem zvyšovala délku a náročnost. Dnes cvičím již hodinu denně a nemohu si to chválit. Stále objevuji nové cviky a snažím se vyzkoušet vše, co mi vyhovuje. Pokud vás tedy trápí únava, nespavost, bolesti zad nebo jen chcete zlepšit svou fyzickou kondici, vyzkoušejte pravidelný pohyb.

Udělejte první krok, najděte si aktivitu, která vám vyhovuje a celý proces se už sám od sebe rozjede. Vaše tělo a psychika vám budou vděčné, což si uvědomíte již po několika prvních cvičeních.

3. Proč nesmí chybět pohyb: Jak jsem začala pravidelně cvičit a co mi to přineslo?

4. Nástrahy na cestě k zdravému tělu: Jak jsem překonala své návyky a nenechala se odradit?

Překonání špatných návyků a vytvoření nových, zdravých nám může připadat jako náročná cesta. Samovolně se nevytváří nové rutiny, a pokud chceme opravdu změnit svůj životní styl, musíme vyvinout úsilí a trpělivost. Můj cesta ke zdraví byla plná nástrah, ale vím, že když dokážu změnit své návyky, může to dokázat každý.

Jedním z nejtěžších okamžiků v mém procesu bylo překonání svého závislosti na fast foodu. Často jsem si po práci objednávala rychlé občerstvení, což v kombinaci s nedostatkem pohybu a únavou vedlo ke zhoršení mého zdravotního stavu. Ale abych si udržela motivaci, začala jsem experimentovat s novými zdravými recepty, které mi zajistily dostatek potřebných živin a stalo se mi zároveň hobby. Tento přístup mě motivoval k novým změnám a zároveň byl zábavný a úplně přirozený. Pokud se rozhodnete, že chcete změnit své zdravotní návyky, najděte si přístup, který vám bude přirozený a udrží vaši motivaci nadále vysokou.
4. Nástrahy na cestě k zdravému tělu: Jak jsem překonala své návyky a nenechala se odradit?

5. Odpočinek a zdravý spánek: Jak jsem zlepšila svůj spánek, aby mě tělo lépe regenerovalo?

Odpočinek a zdravý spánek jsou klíčové pro regeneraci našeho těla. Každý z nás by si měl uvědomit, že spánek je základem výkonnosti, odolnosti vůči stresu a zdraví obecně. V tomto článku se podělím o své tipy, jak jsem zlepšila svůj spánek a tím zvýšila svou produktivitu a celkovou kvalitu života.

Začala jsem s úpravou svých návyků v oblasti spánku. Důležitým krokem je podpora tzv. spánkové hygieny, což znamená dodržování pravidelného spánkového režimu, včetně času, kdy si jdeme lehnout a kdy vstáváme, a také minimalizování stimulujících činností jako prohlížení mobilu nebo sledování televize příliš blízko před spaním. Dále jsem začala používat rituály, jako je relaxační koupel, čtení knihy a meditace, aby mé tělo před spaním uklidnila. Mám také svůj vlastní doplněk stravy obsahující L-teanin, látku, která mě uklidňuje a zlepšuje mé soustředění, což má pozitivní vliv na mé usínání a kvalitu mého spánku.

6. Výzvy a úspěchy: Jak jsem se postupně cítila silnější a sebevědomější díky pravidelnému cvičení a zdravému jídlu?

V posledním roce jsem se rozhodla, že chci svůj životní styl změnit k lepšímu. Začala jsem pravidelně cvičit a zlepšila jsem svou stravu. Cvičení mi dalo pocit síly a energie, což mi pomohlo být produktivnější v práci a méně podrážděná v každodenním životě. Kombinace zdravého jídla a cvičení mi také pomohla zlepšit můj spánek a snížit stres.

Naprosto nejlepší částí této cesty byly výsledky, kterých jsem dosáhla. Postupně jsem zhubla a začala jsem se cítit spokojenější se svým tělem. Můj stav pokožky se zlepšil a mé vlasy jsou zdravější a jasnější. Nejdůležitější však bylo, že jsem se začala cítit silnější a sebevědomější. Věděla jsem, že jsem schopna překonat těžkosti, a to mi dalo pocit možnosti dosáhnout všeho, na co si vzpomenu.

7. Další kroky: Jak jsem si udržela svou motivaci a snažila se dál rozvíjet své zdravé návyky?

Pokud se vám podařilo získat zdravější návyky a udržet si motivaci, neznamená to, že se můžete jen tak usadit a relaxovat. Přinášíme vám několik dalších tipů, jak své úsilí dále posunout a udržet si zdravý životní styl:

 • Zkuste nové sporty nebo aktivity. Vyzkoušejte si něco nového, co vám udělá radost a zároveň vás udrží v pohybu. Třeba jógu, běhání, plavání, box nebo taneční lekce. Naleznete tak způsob, jak se bavit a zároveň zlepšit své zdraví.
 • Najděte si motivaci. Může to být například přemýšlení o tom, jak se budete cítit, až dosáhnete svých cílů, nebo získání podpory od rodiny nebo přátel. Důležité je najít důvod, proč se chcete vylepšovat a držet se toho.
 • Zaměřte se na svůj spánek. Pro zdravý životní styl je důležité dostatečně spát. Pokuste se najít způsob, jak zlepšit kvalitu svého spánku. Můžete zkoušet různé techniky pro uvolnění mysli před spaním, jako je meditace nebo čtení knihy.

Pokud vám někdy dojde motivace, nezapomeňte si připomenout, proč jste se rozhodli pro zdravý životní styl, a co vám to přinese. Snažte se své návyky udržovat pravidelně a dělejte takové kroky, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

8. Co jsem se naučila: Jakými způsoby jsem změnila svůj pohled na jídlo, cvičení a celkově svůj životní styl?

První a nejzásadnější věcí, kterou jsem se naučila, bylo, že se nemusím stravovat podle žádných extrémů, ale můžu si najít vlastní cestu. Začala jsem si ujasňovat, co mi dělá dobře a co ne, a nenutila jsem se do žádných dietních omezení, které mi dělaly jenom stres a frustraci. Zároveň jsem se ale naučila i to, že zdravé stravování je důležité pro celkové zdraví, a že může být i chutné a zábavné. Proto jsem postupně začala experimentovat s novými ingrediencemi, recepty a způsoby vaření, které mi umožnily jíst zdravě a zároveň si pochutnat.

Dalším velkým krokem bylo pro mě začlenit do svého života pravidelný pohyb. Naučila jsem se, že cvičení nemusí být jenom o vyčerpání se na posilovně, ale může být i relaxační a zábavné. Začala jsem tedy dělat jógu, chodit na procházky nebo na kolo, a zjistila jsem, že mi to pomáhá nejenom s fyzickou kondicí, ale i s psychickým uvolněním. Celkově jsem si uvědomila, že můj životní styl se může skládat z mnoha malých kroků, které mě pomáhají být zdravější a šťastnější. Důležité je nebrat se příliš vážně a užívat si cestu k cíli.

9. Odstartujte svou vlastní cestu: Jaké tipy a rady bych doporučila lidem, kteří chtějí také začít s počítáním kalorií a zdravým životním stylem?

Pokud se chystáte začít s počítáním kalorií a chtějí pro sebe zdravý životní styl, neváhejte a odstartujte svou cestu co nejdříve! Základem je mít jasný cíl a plán, jak ho dosáhnout. Zde je několik tipů, které vám pomohou:

 • Nastavte si reálný cíl – zvolte si něco, co dokážete reálně dosáhnout a budete mít z toho radost. Může to být například cíl zhubnout pár kilogramů, zlepšit svou kondici nebo začít pravidelně cvičit.
 • Upravte svůj jídelníček – začněte s menšími porcemi a zvolte zdravé potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné výrobky. Dbejte na to, abyste měli pravidelné a vyvážené jídlo, jenž obsahuje dostatek proteinů, sacharidů i tuků.
 • Počítejte kalorie – v moderních dobách vám to usnadní řada aplikací, jenž vám umožní zaznamenávat a sledovat, co jste za den snědli. Určete si denní dávku kalorií a snažte se jí co nejvíce přiblížit.

Ale hlavně nezapomeňte na motivaci a trpělivost – změny se nedějí přes noc. Dbejte na svůj spánek, udržujte si pozitivní myšlení a snažte se o to, být každým dnem lepší než ten předchozí. S trochou snahy a pevnou vůlí se vám podaří začít s novým zdravým životním stylem!

10. Zdravé tělo, zdravá mysl: Jak jsem zhubla počítáním kalorií a jak se mi to projevilo na mé celkové pohodě a štěstí

Jak jsem zhubla a zlepšila své celkové zdraví a pohodu? Počítáním kalorií a pravidelným pohybem. Začala jsem si psát jídlo do aplikace na mobilu, kde jsem mohla sledovat, kolik jsem snědla kalorií a jaké živiny. Cítila jsem se dříve unavená, pomalá a špatně se soustředila. Teď, když jím zdravě a pravidelně cvičím, mám více energie, zvládám hektické tempo života a dokonce se mi zlepšila kvalita spánku. Pokud chcete zdravé tělo a mysl, začněte se zdravými stravovacími návyky a pohybem.

 • Nejvyšší prioritu dejte tělu. Snažte se jíst pravidelně a zdravě. Snažte se omezit průmyslově zpracované jídlo, cukry a tuky.
 • Cvičte pravidelně. Najděte si aktivitu, která vám bude dobře dělat, alespoň 30 minut denně.
 • Pijte dostatek vody. Od obyčejné vody se dokonce očistíte, zlepší se přirozená hydratace a pocit plnosti.

Moje cesta nebyla snadná, ale rozhodnutí začít se starat o své tělo a mysl bylo nejlepší, co jsem mohla udělat. Uvědomila jsem si, že když se budu cítit dobře ve svém těle, bude to mít pozitivní vliv na mé celkové štěstí. Moje zdraví se vylepšilo, ale ještě důležitější je, že se cítím šťastná a plná energie. Rozhodnutí se starat o své tělo a mysl je krokem k celkovému zdraví a štěstí, a já vám to zkrátka nemohu doporučit dostatečně silně!

Často Kladené Otázky

Q: Co Vás vedlo k rozhodnutí, že potřebujete zhubnout?
A: Pociťovala jsem, že se v mé kůži cítím stále hůře a hřešila jsem při jídle. Chtěla jsem zlepšit své zdraví a sebedůvěru.

Q: Jakým způsobem jste začala svůj cíl dosahovat?
A: Začala jsem počítat kalorie a sledovat jakou potravu jím. Také jsem se začala více hýbat. Spojila jsem se s osobním trenérem, který mi pomáhal s tréninkem a se stravováním a také mi vytvořil tréninkový plán.

Q: Jak byste popisovala proces počítání kalorií?
A: Každý den jsem počítala kolik kalorií jsem snědla a dávala si pozor na své jídlo. Snažila jsem se najít zdravější alternativy pro mé oblíbené jídla. Také jsem si dávala pozor na množství, které jsem snědla a snažila se mít rozumný přísun bílkovin, tuků a sacharidů.

Q: Prozradíte některé své oblíbené zdravé recepty?
A: Rada bych vyzdvihla zeleninový salát se šunkou a oříšky, jablečnou sladkou s ovesnými vločkami a jogurtem a také smoothie s ovocem a zeleninou.

Q: Kolik vážíte a jak se teď cítíte oproti tomu, jak jste se cítila před dosažením svého cíle?
A: Vážím o deset kilo méně, než jsem vážila před započetím mého cíle. Cítím se silná a zdravější.

Q: Co byste ráda poradila lidem, kteří chtějí zhubnout?
A: Nezapomínejte, že cesta je náročná, ale stojí za to. Snažte se být trpěliví, motivovaní a nevzdávejte to. Zdravý životní styl je důležitý nejen pro vaše tělo, ale také pro vaši mysl. Snažte se najít v sobě sílu a pokračujte kupředu.

Závěr

Díky počítání kalorií se mi podařilo zhubnout a změnit svůj život ke zdraví a pohodě. Krok za krokem jsem se učila, jak správně jíst a čím své tělo posilovat. Všechno to začalo malým krokem, ale i tak jsem cítila, že se blížím ke svému cíli. Proto vás tímto můžu jenom inspirovat, abyste taky vyzkoušeli počítat kalorie a začali se víc o své tělo starat. Ujistěte se, že jste v souladu s vašimi zdravotními potřebami a postupujte pomalu, ale jistě k vašemu zdraví a štíhlé postavě. Až budete mít svůj cíl před sebou, nezapomeňte si užít výsledek, na kterém jste tak tvrdě pracovali. Můžete být svědky pozitivních změn nejen fyzicky, ale i psychicky – budete tou nejlepší verzí sami sebe. Tak neváhejte a udělejte první krok. Vaše tělo vám za to poděkuje.

Napsat komentář