Můžete keto jíst a nepočítat kalorie!

CLINICDIET.EU

Poskytujeme podporu na vaší cestě ke zdravému a šťastnému životu.

Pokud jste někdy zvažovali dietu, pravděpodobně znáte frustraci z kalorického omezení. Cílené zaměření na kalorie v každém jídle, které sníte, může být časově náročné a zdlouhavé. Ale přejděte na keto a uvidíte velký rozdíl! Keto dieta poskytuje jedinečnou možnost jíst bez nutnosti spočítat každou kalorii. To neznamená, že můžete jíst nekvalitní jídlo ve velkém množství, ale spíše, že můžete spalovat tuky bez nutnosti sledovat každý kousek, který sníte. Takže, pokud chcete zkusit něco jiného a hledáte způsob, jak zhubnout bez komplikovaného procesu kalorických výpočtů, keto strava by mohla být tou správnou volbou pro vás!
Můžete keto jíst a nepočítat kalorie!

Obsah článku

1. Jak Keto dieta funguje a proč ne musíte počítat kalorie

Populární ketogenní dieta pomáhá tisícům lidí při hubnutí a zlepšení životního stylu. Jak tedy tato dieta funguje a proč se nemusíte starat o počet kalorií?

Při této dietě se snižuje příjem sacharidů na minimum, což pak tělo nutí začít spalovat tuky místo glukózy, která se získává z nestravitelných sacharidů. Tak tělo vytváří tzv. ketolátky, které dodávají potřebnou energii. Navíc ketóza má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi a redukuje hormonální nerovnováhu.

 • Vyhněte se sacharidům (hlavně rychlým)
 • Zkonzumujte dostatek bílkovin
 • Pijte převážně vodu
 • Konzumujte zdravé tuky
 • Přitom nezabírejte kalorie

Díky této dietě nemusíte počítat každou kalorii, jak jste možná byli zvyklí dělat dříve. Chcete-li zhubnout, musíte přece jen dodržovat určitá pravidla. Ujistěte se, že si dopřejete dostatek bílkovin. V případě, že si nejste jisti, kolik bílkovin byste měli spotřebovat, můžete využít online kalkulačky. Strategií mnoha lidí je dodržovat denní limit sacharidů na méně než 50 g. Důležité je mít na paměti, že každý organismus je jiný a co funguje pro jednoho člověka, nemusí znamenat, že bude fungovat pro vás.

1. Jak Keto dieta funguje a proč ne musíte počítat kalorie

2. Co by mělo být součástí vaší keto stravy

Prvním krokem k vaší keto stravě je snížení příjmu sacharidů, ideálně na méně než 50 gramů denně. Pokud se chcete ujistit, že naplníte svůj jídelníček správnými druhy tuků, bílkovin a vláknin, můžete se držet následujících tipů:

– Bílkoviny by měly tvořit asi 20-25 % vaší stravy. Vhodnými zdroji jsou například vejce, ryby, maso (především vepřové, hovězí a drůbeží), sýry nebo tofu.
– Tuky by měly tvořit asi 70-75 % stravy. Nezapomeňte na zdravé tuky, jako jsou například avokádo, olivový olej, kokosový olej nebo ořechy. Vyvarujte se například trans tukům, které najdete v margarínech, rychlé a smažené stravě, tučných masech a mnoha sladkých a slaných svačinách.

– Vláknina by měla tvořit alespoň 5 % vaší stravy. Kromě zeleniny, salátů a listových zelenin můžete jíst také přírodní kmax, vysokoproteinovou tyčinku, která obsahuje množství vlákniny a pomůže vám udržet hladinu cukru v krvi stabilní.

Skrze přiměřenou konzumaci těchto tří kategorií jídel by vám nemělo chybět živin a budete mít dostatek energie na cvičení i další aktivity během dne. Zároveň si uvědomte, že zdravá strava není o odepírání si jídla, ale o vyvažování potřeb těla. Keto strava vám může pomoci změnit svůj vztah k jídlu a užít si ho plně i zdravějším způsobem.
2. Co by mělo být součástí vaší keto stravy

3. Jídla, která byste měli jíst na keto a která byste měli vyhnout

Na keto dietě jsou určité potraviny, které jsou vhodné k jídlu a jiné, na které byste si měli dát pozor. Pokud plánujete dodržovat tuto dietu, měli byste se zaměřit na potraviny s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků a bílkovin. V následujícím seznamu najdete jídla, která byste měli jíst, a také ty, na která byste se měli vyhnout.

 • Jídla, která byste měli jíst
  • Maso a ryby – kuřecí prsa, steak, losos, sardinky, kraby, krevety
  • Zelenina s nízkým obsahem sacharidů – brokolice, špenát, cukety, avokádo, zelí, paprika
  • Ořechy a semena – mandle, lískové ořechy, slunečnicová semena, dýňová semena
  • Sýry – cheddar, brie, feta, gouda, mozzarella
  • Doplňky stravy – kokosový olej, olivový olej, avokádový olej, máslo
 • Jídla, na která byste se měli vyhnout
  • Cukry, sladkosti a slazené nápoje – kola, limonády, čokoláda, cukrovinky
  • Klasické pečivo a moučníky – chleba, těstoviny, rýže, brambory, vysokosacharidové obilné výrobky
  • Ovocné šťávy a slazené nápoje – džusy, energetické nápoje, limonády
  • Ovocné druhy – banány, hrozny, jablka, citrusové plody, mango, kiwi
  • Hodně sacharidových potravin – kukuřice, fazole, cizrna, rýže

3. Jídla, která byste měli jíst na keto a která byste měli vyhnout

4. Jaké jsou nejčastější chyby, které lidé dělají na ketogenickej dietě a jak jim předejít

Než se pustíte do ketogenní dietou, je důležité pochopit, jak byste ji měli vyhodnocovat a jaké chyby byste mohli udělat. I když je to populární a účinný způsob zhubnutí, může být také potencionálně nebezpečný, pokud nebudete při něm dodržovat zásady. Tady je několik běžných chyb, které dělají lidé na ketogenickej dietě a jak jim předejít:

– Nedostatek hydratace – když jste na ketogenej dietě, můžete ztratit více vody než jiné výživové metody. Proto je důležité mít dostatek tekutin – ideálně vodu – a zahrnout do vaší stravy potraviny s vysokým obsahem vody, jako je zelenina a ovoce. Můžete také přemýšlet o přidání soli do své stravy, abyste pomohli udržet svou rovnováhu elektrolytů.
– Nízká strava se zeleninou – může být snadné se jen soustředit na maso a tuky, ale může to přispět k nedostatku vlákniny v těle. Proto je důležité mít v jídelníčku zeleninu s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou listové zeleniny, avokádo, brokolice a asijské zeleniny. Tato vláknina vám pomůže udržet trávicí systém v chodu a snížit hlad po jídle.

Pokud si chcete užít ketogenní dietu a zároveň dosáhnout zdravotních výhod, je důležité být proaktivní a vyvarovat se těchto chyb. Paměťte si, že že zdraví je priorita a nezlobte se na sebe, pokud musíte přizpůsobit svůj jídelníček, abyste se ujistili, že je to zdravé a bezpečné pro vás. Pokud budete postupovat správně, můžete získat nejen zdravější tělo, ale také pocit důvěry a pokroku.
4. Jaké jsou nejčastější chyby, které lidé dělají na ketogenickej dietě a jak jim předejít

5. Proč si můžete dopřát oblíbené jídlo a stále zůstat v keto režimu

Je to možné! S keto stravou nemusíte vzdát oblíbených jídel, aniž byste se obávali narušení své stravovací rutiny. Stačí se držet několika jednoduchých pravidel a být kreativní při náhradě nezdravých ingrediencí za ty zdravé.

Zde je několik tipů, jak si stále dopřát svá oblíbená jídla a zůstat v keto režimu:

 • Používejte kokosovou mouku nebo mandlovou mouku místo obyčejné mouky. Takto můžete snadno nahradit bílou mouku a stále si dopřát chléb nebo jídla z těsta, jako jsou palačinky nebo těstoviny.
 • Zvolte zdravé tuky jako avokádo, olivový olej nebo kokosový olej místo nezdravých tuků, jako jsou máslo a slunečnicový olej. Tyto tuky jsou skvělé pro keto diety a mohou být použity v mnoha receptech.
 • Používejte alternativy sladidel, jako jsou erythritol nebo stevia. Tyto sladidla jsou keto-friendly a snadno je můžete použít namísto cukru v jakémkoliv receptu.
 • Snažte se jíst potraviny s vysokým obsahem bílkovin, které vám pomohou udržet pocit sytosti a podpoří svalový růst. Kromě toho, bílkoviny jsou důležité pro sílu a výdrž při cvičení.

Takže nevzdávejte se svých oblíbených jídel a pokrmů kvůli keto diete. S kreativitou a zdravými alternativami můžete stále udržet svou chuť k jídlu a dosáhnout svých cílů.

6. Jaký je vliv keto diety na metabolismus

Keto dieta může být pro vaše zdraví velmi prospěšná, zejména pro vaši metabolickou funkci. Pokud se na ni přejdete, vaše tělo začne spalovat ketony místo cukru jako hlavního zdroje energie. To vede k mnoha pozitivním výsledkům a benefitem pro vaše tělo.

Mezi nejvýznamnější výhody keto diety patří zvýšení citlivosti na inzulín, redukce zánětů v těle, regulace hladiny cukru v krvi a zlepšení fungování mozku. Kromě toho může keto dieta výrazně snížit hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu, což snižuje riziko mnoha chronických onemocnění.

 • Zlepšení metabolismu: Keto dieta ovlivňuje metabolismus tím, že tělo nucuje spalovat tuky jako primární zdroj energie, což může vést k lepšímu zdravotnímu stavu a zlepšení metabolické funkce.
 • Zvýšená energie: Keto dieta vám poskytuje mnohem stabilnější zdroj energie než tradiční dieta s vysokým obsahem sacharidů. To znamená, že můžete mít během dne vyšší úroveň energie a méně klesajících pocitů.
 • Snížení hmotnosti: Díky nízkému obsahu sacharidů a vysokému obsahu tuků se může keto dieta ukázat jako účinný způsob, jak zhubnout a dosáhnout vaší vysněné postavy.

7. Top 5 tipů na úspěšnou keto stravu, aniž byste museli počítat kalorie

Začátek nového životního stylu často přichází s touhou po změně v našem stravování. Pokud se chystáte začít s keto dietou a hledáte tipy, jak ji provádět úspěšně, přinášíme Vám .

1. Zkuste intermittent fasting: Stravovací styl, při kterém nejíte po určitou dobu, může pomoci tělu přejít do stavu ketózy mnohem rychleji. Můžete si zvolit různé varianty podle svých preferencí a životního stylu.

 • 16:8 – nejezte 16 hodin a poté 8 hodin v jídle okno
 • 20:4 – nejezte 20 hodin a poté 4 hodiny v jídle okno

2. Náhražky sacharidů: Aby tělo přešlo do stavu ketózy, musíte omezit množství sacharidů na několik gramů denně. Místo bílého cukru a pečiva sáhněte po náhražkách, jako jsou stévie, erythritol nebo xylitol. Tak si můžete dopřát sladké bez vlivu na hladinu cukru v krvi.

 • Stévie – sladidlo z jihoamerické rostliny. Má nulovou energetickou hodnotu a nehodnotí se jako sacharid.
 • Erythritol – přírodní sladidlo z ovoce a zeleniny. Má nízkou energetickou hodnotu.
 • Xylitol – přírodní sladidlo z kůry stromů a některých druhů ovoce. Má nízký glykemický index.

8. Jak keto strava pomáhá regulovat hladiny cukru v krvi a zlepšuje celkové zdraví

Keto strava je efektivní pro regulaci hladin cukru v krvi. Tato dieta řídí množství sacharidů, které jednotlivec konzumuje. Když se sníží množství sacharidů, tělo přestane používat glukózu jako hlavní zdroj energie a začne spalovat tuky. To způsobuje výrobu ketonů, které mohou být využity jako energie pro tělo. Kromě toho keto strava pomáhá ke snížení produkce inzulínu. Nízké hladiny inzulínu zabraňují vysokým hladinám cukru v krvi a tím zlepšují celkové zdraví.

Díky ketogenní stravě dochází k řadě výhod pro zdraví, jako jsou např. snížení krevního tlaku, zlepšení krevního oběhu, ochrana mozku a snížení zánětů. V důsledku těchto výhod se mnoho jedinců rozhodlo vyzkoušet tuto dietu a integrovat ji do svého životního stylu. Cílem všech naších konání by mělo být zlepšení našeho zdraví a keto strava může být jedním z klíčů k dosažení tohoto cíle. Začněte tedy s průzkumem této stravy a přineste pozitivní změny do svého života.

9. Jak jsou spotřebovávané kalorie jiné u keto diety než u běžné stravy

Při keto dietě se zaměřujeme na nízký příjem sacharidů a vysoký příjem tuků a bílkovin. To způsobuje, že náš metabolismus se přepíná z práce na sacharidy na práci na tuky jako na zdroj energie. Tento stav se nazývá ketóza, která způsobuje, že tělo spaluje tuky na energii namísto sacharidů. To znamená, že se tuky stávají hlavním zdrojem energie pro tělo. V důsledku toho se kalorie spotřebované na keto dietě liší od běžné stravy.

Spotřebujeme více kalorií na keto diete, protože spalování tuků vyžaduje více energie než spalování sacharidů. Navíc, když jíme zdravé tuky a bílkoviny, cítíme se sytější a déle se udržíme bez jídla. To umožňuje snížit celkový příjem kalorií a snížit váhu. Keto dieta také umožňuje rychlejší ztrátu tukové hmotnosti, což je motivující pro mnoho lidí.

 • Při keto dietě se spalují tuky namísto sacharidů jako zdroj energie, což vyžaduje více kalorií.
 • Zdravé tuky a bílkoviny dodávají energii a zabraňují hladu, což umožňuje snížit celkový příjem kalorií.
 • Keto dieta umožňuje rychlejší ztrátu tukové hmotnosti, což může mnoho lidí motivovat k pokračování.

10. Jaké jsou výhody a úskalí keto diety a jak najít správnou rovnováhu pro vaše tělo

Výhody a úskalí ketogenní diety jsou často diskutovaná témata a záleží na každém jednotlivci, jak tyto faktory vnímá. Následující seznam poskytuje přehled toho, co je nejčastěji považováno za výhody a nevýhody:

VÝHODY:

 • Ztráta hmotnosti: Tím, že se vydáte na ketogenicou dietu, může být snazší zhubnout.
 • Zlepšení zdraví: Ketogenní dieta může přinést výhody, jako je snížené riziko srdečních chorob, diabetes, rakoviny a Alzheimerovy choroby.
 • Zvýšení energie: Díky tomu, že se vaše tělo naučí spalovat tuk namísto cukru, může to vést k vyšší úrovni energie.

ÚSKALÍ:

 • Obtížnější začátek: Když se rozhodnete vstoupit do ketózy, může mít vaše tělo určitou dobu potíže s přechodem z cukru na spalování tuků.
 • Stavy ketoacidózy: Pokud se v těle hromadí příliš mnoho ketonů, může to způsobit zdravotní problémy, jako je ketoacidóza.
 • Nedostatečná příjem živin: Ketogenní dieta často vyžaduje omezení určitých potravin, což může znamenat nevstupování dostatku nutričních látek vašeho těla.

Je důležité mít na paměti, že neexistuje univerzální dieta a správné množství nutričních látek pro každého se liší. Proto je důležité hledat rovnováhu pro vaše tělo. Vyzkoušejte různé stravovací plány, abyste zjistili, co funguje pro vás nejlépe, a mějte trpělivost, protože změny těla mohou trvat nějaký čas. Pokud nejste úplně jisti o tom, jak začít ketogenní dietu, je vždy dobré hledat radu a pomoc odborníků.

Často Kladené Otázky

Q: What is the Keto diet?
A: The Keto diet is a high-fat, adequate-protein, and low-carbohydrate diet, which results in the body going into a state of ketosis, burning fat for energy instead of carbohydrates.

Q: How does the Keto diet work to help you lose weight?
A: The Keto diet helps in weight loss by limiting the number of carbohydrates you consume, causing your body to burn fat for energy. This leads to the body breaking down stored fats, causing you to lose weight.

Q: Do I need to count calories on the Keto diet?
A: No, you do not need to count calories as long as you stick to the guidelines of the Keto diet. However, it is essential to take care of the food’s quality, ensuring it contains sufficient nutrients and not just empty calories.

Q: What kind of foods should I eat on the Keto diet?
A: On the Keto diet, you should eat foods that are high in fat, moderate in protein, and low in carbohydrates. Some of the recommended Keto-friendly foods include avocados, nuts, leafy green vegetables, fatty fish, and high-fat dairy products.

Q: How does the Keto diet affect my health?
A: The Keto diet is a healthy and safe diet, provided you follow its basic guidelines and do not over-consume unhealthy fats. It has been shown to help reduce the risk of Type 2 diabetes, cardiovascular disease, and even cancer.

Q: Can I eat out on the Keto diet?
A: Yes, you can eat out on the Keto diet, but you need to be selective about what you order. Choose options that are high in fats and proteins, and low in carbohydrates.

Q: Is the Keto diet right for me?
A: The Keto diet may not be suitable for everyone. If you have any underlying health conditions, it is best to consult with your doctor first. However, if you are looking for a sustainable way to lose weight and improve your health, the Keto diet may be a great option for you.

Závěr

Ve světě diety tolik lidí lpí na počítání kalorií a omezování jídla. Nicméně, díky keto diety, můžete jíst, aniž byste se museli starat o počítání kalorií. Tento nový přístup k jídlu znamená větší svobodu ve vašem jídelníčku a přináší mnoho zdravotních výhod.

Přestat se stresovat nad kaloriemi a začít se radovat z jídla, to je hlavní motto keto stravy. Už nikdy nebudete muset být hladoví nebo omezovat své jídlo při sledování počítání kalorií. A co víc, tato dieta je skvělým způsobem, jak si užít jídlo a současně dosáhnout svých zdravotních cílů.

Tak co ještě čekáte? Přidejte se k této výživové reformě a přeměňte svůj jídelníček. Keto strava nabízí mnoho způsobů, jak si užít jídlo a přitom zůstat zdravý. Zkuste to, a nechte se inspirovat tímto novým přístupem k jídlu!

Napsat komentář